Delta VFD
Our product range includes a wide range of variable frequency drive (vfd), hitachi lt vfd, vfd service repairing, plc panel and delta make plc.
VARIABLE FREQUENCY DRIVE (VFD)
Product Price: Rs 20,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Power | 7 HP |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Brand | ALL BRAND |
| Output Current | Depends upon VFD KiloWatt |
| Model Name/Number | customer scope |
| Motor Power | customer scope |
| Input Phase | 3 - Phase |
VARIABLE FREQUENCY DRIVE VFD A Variable Frequency Drive (VFD) is a type of motor controller that drives an electric motor by varying the frequency and voltage of its power supply. The VFD also has the capacity to control ramp-up and ramp-down of the motor during start or stop, respectively.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hitachi LT VFD
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Series | L200 |
| Power Rating | 0.4 kW |
| Brand | HITACHI |
| Input Voltage | 220 V |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Control Mode | Closed Loop Vector |
| Motor Power | 1 HP |
| Braking Type | DC Braking |
It helps in achieving energy savings, smooth motor operation, and enhanced process control.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vfd Service Repairing
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Service Location | CHENNAI |
SRI VENKATESWARA ENGINEERS, SERVICE AND SALES ALL MAKE OF VFD.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PLC Panel
Product Price: Rs 48,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SVE |
Applications:
- Generally used in variety of electronic and electrical circuit fittings
Features:
- Robustly built
- Precisely designed
- Optimum functionality
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Delta Make PLC
Product Price: Rs 13,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Output Type | Analog |
| Communication Interface | RS 485 |
| Brand | Delta |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage/Application | PLC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback