Inovance VFD
We are a leading Manufacturer of inovance ac vfd and 1.5kw inovance vfd panel from Chennai, India.
Inovance AC VFD
Product Price: Rs 45,000 / NumberGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
Product Details:
| Series | MD290 |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Brand | INOVANCE |
| Input Voltage | 440 V |
| Input Phase | 1 Phase |
| Control Mode | PID Control |
| Motor Power | 1 HP |
| Enclosure | IP65 |
| Braking Type | No Braking |
It ensures smooth acceleration and deceleration, reduces mechanical stress, and saves energy by operating motors only at the required speed.
VFDs are equipped with advanced protection features such as overload, overvoltage, undervoltage, and short-circuit protection.
They are widely used in HVAC systems, pumps, fans, conveyors, and other industrial applications to improve process control and system efficiency.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5kw Inovance VFD PANEL
Product Price: Rs 20,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | INOVANCE |
| Material | MS |
| IP Rating | IP 42 |
| Usage/Application | CUSTOMER SCOPE |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback