Active Harmonic Filter
We are a leading Manufacturer of 50a active harmonic filter, spectra ahf ( active harmonic filter), active harmonic filter huakun, active harmonic filter spectra, spectra harmonic filter and 400v static var generator from Chennai, India.
50A ACTIVE HARMONIC FILTER
Product Price: Rs 1,90,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rated Voltage | 480V |
| Filter Type | Active |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SPECTRA |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
An Active Harmonic Filter (AHF) provides an effective means to mitigate harmonics, reduce process-related voltage fluctuations and improve equipment operating life and system capacity. It can be part of a power factor correction and harmonic filtering system.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SPECTRA AHF ( Active Harmonic Filter)
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 484x180x655.5, 484x234x655.5 |
| Color | light grey |
| Brand | spectra |
| Voltage | 380v, 480v, 600v, 690v |
Key Benefits to the User
- Close to pure sinusoidal plant current (enhanced power quality).
- Compliance to power quality standards (no harmonics penalty).
- Unity power factor operation (saving in electricity bill as per the state board tariff/schemes).
- Reduced energy losses with improved plant efficiency.
- Reduced plant down times from the nuisance tripping due to harmonics.
- Improved plant equipment life.
- The restored ability of existing electrical infrastructure to operate at full-load capacity.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Active Harmonic Filter HUAKUN
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 415 |
| Color | WHITE |
| Power | 415 |
| Drive Type | standard |
| Material | SVE HUAKUN |
| Brand | SVE HUAKUN |
| Size | 2000 X 800 X 500 |
| Model Name/Number | SVE HUAKUN |
Additional Information:
- Item Code: svehuakun
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 3-4weeks
- Packaging Details: wooden package
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Active Harmonic Filter Spectra
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Brand | SPECTRA |
| Size | 484x180x655.5, 484x234x655.5 |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Light Grey |
| Relative Humidity | 5%~95%, no condensation |
| Efficiency | >/97% |
| Weight | 33kg, 40kg, 47.5kg |
| Frequency | 50/60Hz (range : 45Hz ~ 63Hz) |
| I Deal In | New Only |
| Noise Level | <56dB |
| Compensation Current Capacity | 150/5~10000/5 |
| Reaction Time | <15ms / <20ms |
| Temperature Class | -25~40degree C |
| Voltage | 380v, 480v, 600v, 690v |
Key Benefits to the User
Close to pure sinusoidal plant current (enhanced power quality).1. Compliance to power quality standards (no harmonics penalty).
2. Unity power factor operation (saving in electricity bill as per the state board tariff/schemes).
3. Reduced energy losses with improved plant efficiency.4. Reduced plant down times from the nuisance tripping due to harmonics.
5. Improved plant equipment life.
6. The restored ability of existing electrical infrastructure to operate at full-load capacity
Active harmonic filters (AHF)/Active Power filter(APF) are typically stand-alone devices that reduce the high levels of harmonics produced by energy efficient non-linear loads. They work by injecting harmonics into the electrical system in equal and opposite measure to the existing system harmonics. As previously mentioned, harmonic filters are used to eliminate harmonic distortion caused by excess currents in and out of appliances. It can prevent large quantities of harmonics from causing damage to equipment, downtime of operation, and preventing an increase in operating costs.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spectra Harmonic Filter
Product Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 484x180x655.5, 484x234x655.5 |
| Color | Light Grey |
| Brand | SPECTRA |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz (range: 45Hz ~ 63Hz) |
| Efficiency | >/97% |
| Noise Level | <56dB |
| Reaction Time | <15ms / <20ms |
| Relative Humidity | 5%~95%, no condensation |
| Temperature Class | -25~40degree C |
Impact of Harmonic
1.Grid side
- Reduction in efficiency of power generation, transmission, and utilization.
- Aging of the installed electrical plant components and shortening of their useful life.
- Reduced ability to transfer power (kW) through existing T&D infrastructure and transformers.
- Overloading, overheating and failure of power factor correction capacitors, distribution transformers and neutral conductors.
- T&D capability in many parts of India has to be de-rated by upto 10% due to increasing level of harmonics generated from consumer side of meter.
- Harmonics result in capacity reduction and higher fuel consumption for DG Sets or Captive Power Plants.
- Overheating of transformers, motors and cables.
- Reduction in available capacity of transformers and switchgear.
- Excess neutral currents.
- Power factor capacitor failures.
- Spurious operations of fuses, circuit-breakers and other protective equipment.
- Increased failure of electronic devices.
- Capacity limits on stand-by generators and UPS systems.
- Higher losses in transformers, motors, cables leading to higher power bills.
The true power factor is the product of displacement & distortion power factor . If the harmonic distortion in more in the system, then the true power factor cannot be improved with just power factor correction capacitors. This can result in power factor penalties, loss of power factor incentives and higher electricity billing in locations with KVAh billing.
Benefits of installing an Active Harmonic Filter
- Prevention of breakdown and equipment failure
- Maximum utilization of installation capacity
- Improvement of energy efficiency
- Securement of reliability and continuity
- Reduction of service and maintenance costs
- Prevention/reduction of unnecessary energy losses
- Increased safety by reducing fire risk
Yes! I am InterestedRequest A Callback
400v Static Var Generator
Product Price: Rs 1,75,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Brand | SPECTRA |
| Usage/Application | Induatrial |
| Power | <3% |
| I Deal In | New Only |
| Instant Response Time | <10ms |
400V SVG is modular design, daily maintenance only need to observe the LCD display data is correct. If any exception occurs, disconnect the power supply immediately and contact the product engineer. To ensure the safety of maintenance personnel, do not touch any live part of the product during normal operation. For harsh daily environments, such as high temperature, humidity, conductive dust more environment, should contact the product engineer to develop specific solutions.
Yes! I am InterestedRequest A Callback