Star Delta Starter Housing
Prominent & Leading Manufacturer from Chennai, we offer 5.5kw dol starter panel and hyundai 45 kw star delta panel.
5.5KW DOL STARTER PANEL
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Material | Sheet Metal |
| Phase | Three Phase |
| Type Of Motor | Induction Type |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Rated Voltage | 415 V |
| Starter Type | DOL |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | SVE |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Rating (kW) | 5.5 |
| Color | White |
| Current | 20A |
| Ambient Temperature | Room Ambient Temperature |
| Cable Entry | Down Side |
| Relay Range | omran relay 230V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
R/Y/B Indication Lamp
Start/ Stop Illumation Push Button With Indication Lamp
Trip Indication Lamp
Auto/ Manual 2 Way Selector Switch
Uasge for Motor Protection
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hyundai 45 KW Star Delta Panel
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Brand | sve |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Star Delta Control Panels are used for switching three-phase AC motors with very high inrush current. BOPARAI Star/D Control Panel connects the motor to the power supply through a voltage reduction method and increases the applied voltage in steps by changing star to delta position automatically.
Yes! I am InterestedRequest A Callback