Harmonic Filters
Pioneers in the industry, we offer 35a active harmonic filter (ahf), 75a active harmonic filter (ahf) and 15a active harmonic filter from India.
35A Active Harmonic Filter (AHF)
Product Price: Rs 1,75,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rated Voltage | 480V |
| Filter Type | Active |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SPECTRA |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
An Active Harmonic Filter (AHF) provides an effective means to mitigate harmonics, reduce process-related voltage fluctuations and improve equipment operating life and system capacity. It can be part of a power factor correction and harmonic filtering system.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
75A ACTIVE HARMONIC FILTER (AHF)
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rated Voltage | 480V |
| Filter Type | Active |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SPECTRA |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
An Active Harmonic Filter (AHF) provides an effective means to mitigate harmonics, reduce process-related voltage fluctuations and improve equipment operating life and system capacity. It can be part of a power factor correction and harmonic filtering system.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15A Active Harmonic Filter
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rated Voltage | 480V |
| Filter Type | Active |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SPECTRA |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | National Standard 7035 - Light Grey |
| Relative Humidity | 5%~ 95%, no condensation |
| Efficiency | >/98% |
| I Deal In | New Only |
An Active Harmonic Filter (AHF) provides an effective means to mitigate harmonics, reduce process-related voltage fluctuations and improve equipment operating life and system capacity. It can be part of a power factor correction and harmonic filtering system.
Yes! I am InterestedRequest A Callback