Control Panel
We are a leading Manufacturer of temperature control panel, mpcc panel and siemens electrical switchgear from Chennai, India.
Temperature Control Panel
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Control Method | On Off |
| Power Rating | Up To 5 kW |
| Supply Voltage | 230 V Single Phase |
| Temperature Range | 0 To 600 °C |
| Phase | Single Phase |
| IP Rating | IP44 |
| Material | MS |
| Usage/Application | Temperature Control Panel |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Enclosure Protection | IP20 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
MPCC Panel
Product Price: Rs 2,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Control Panel | MPCC Panel |
| Power | 415V |
| Brand | SVE |
| Material | MS |
| Bus Bar | Copper |
| Usage/Application | MPCC Panel |
| Ambient Temperature | Room Ambient Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
R/Y/B Indication Lamp
MCCB ON OFF Indication Lamp
MFM Meter
Incomer:
630Amps MCCB
1. 400Amps MCCB-1No
2. 250A mps MCCB-1No
3. 100Amps MCCB-2No
4. 5.5KW DOL Starter -1No
5. 0.5KW DOL Starter-2No
6. 5KW DOL Starter-1No
7. Spare-4No
Using Aluminium Busbar
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Siemens Electrical Switchgear
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Product Type | MCCB |
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | 16 A |
| Poles | 3 Pole |
| Breaking Capacity | 35 kA |
| Protection Type | Earth Leakage, Short Circuit, Overload |
| Frequency | 60 Hz |
| Condition | New |
| Location | Pan India |
| Coil Voltage | 230 V |
| Rated Voltage | 415 V |
Yes! I am InterestedRequest A Callback