New Items
Mining Explosion Proof VFD
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Power | 60-1250 kW |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Phase | 3 Phase |
| Features | vertical/ incline mine hoist , belt conveyor, aerial cable way , emulsion pump station , sc |
| IP Rating | IP20 |
1. ZBT series of mining explosion proof VFD is suitable for the place with explosive gas and dust. the product has 380V/660V, 1140V and other voltage grades, which meet the high performance of two quadrant and four quadrant speed regulation requirements for three-phase ac motor with 60-1250 kW power range. This product has accumulated more than 10 years of research results of frequency conversion technology and over 30 years of industry experience, it is high tech product specially developed for the mining industry which has the requirements of heavy load, largepower, poor use conditions etc.
2. Application scope:
metallic and non-metallic mines, etc. ??? vertical/ incline mine hoist
??? scraper conveyor
??? belt conveyor
??? aerial cable way
??? fans
??? emulsion pump station
??? endless rope winch electrical control
??? water pumps
3. Applicable motor type
??? three phase asynchronous motor
??? permasyn motor
4. Working conditions:
1. altitude less than 1000m ( above sea level need to reduce capacity use);
2. ambient temperature (-10~40)???;
3. ambient relative humidity is not greater than 95% (25???); 4. mines with explosive gases (methane) and coal dust;
5. no strong vibration or shock; 6. No corrosive gases which could damage metals and insulating materials;
7. No water droplets and infiltrating;
8. pollution grade: grade 3.
Pump Starter Control Panel
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Phase | Three Phase |
| Brand | SVE |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
A Starter Control Panel (SCP) is an electrical panel designed to start, stop, and protect motors in industrial or commercial applications. It typically includes motor starters such as DOL (Direct-On-Line), Star-Delta, or VFD (Variable Frequency Drive) starters, along with MCCBs, overload relays, and fuses to protect the motors from overcurrent, short circuit, and phase failure. The panel is fabricated from CRCA or galvanized steel with a powder-coated finish and offers IP42/IP54 protection for indoor use. It has properly sized copper or aluminum busbars for phase, neutral, and earth connections, along with control wiring, push buttons, and indication lamps. Starter control panels are designed according to IEC 61439 and relevant IS standards to ensure safe, reliable, and efficient motor operation.
Inovance PLC service
Minimum Order Quantity: 1 Person
.
SVE-JUVI LED Lights, Solar Lights & Street Light
Minimum Order Quantity: 30 Piece
Product Brochure
| Wattage | 12 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Type | Street Light |
| Brand | SVE-JUVI |
| Usage/Application | FACTORY,INDUSTRY,MALL,HOSPITAL,THEATRE,STREET LIGHTS,HOME,SHOP ETC |
| Load Power | 230V |
AC Drive Panel
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Mitsubishi PLC (Programmable Logic Controller)
Minimum Order Quantity: 1 Piece
1 & 2 HP Starter Panel
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Enclosure Type | FRP, IP54 |
32 Amps Panel
| Rated Voltage | 415 V |
| Ambient Temperature | Ambient Room Temperature |
| Phase | Three Phase |
ACB 1250amps Panel
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Ambient Temperature | Room Ambient Temperature |
| Cable Entry | Right / Left- Top Side |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
R/Y/B Indication Lamp
MFM Meter
Start/ Stop Illuminatin Push Button with Indication Lamp
Trip / Spin Charge / Braker circuit Indication Lamp
1250amps ACP L&T
Using for 800Amps Above
ACB Panel
LT Cable Laying
| Cable Type | Power Cables |
Aluminium Housing 60 Watt To 15000 Watt Dynamic Braking Resistor - DBR
| Resistance | 34ohm |
| Power Rating | 1 kW |
| Drive Power Range | 0.75–2.2 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Resistor Type | Wire Grid |
| Protection Level | IP20 |
| Cooling Type | Natural Air |
| Wattage | 6600 |
| Brand | sve |
| Mounting type | Through Hole |
| Maximum Working Voltage | 400 V |
| Material | Aluminium Housing |
| Power (W) | 60 Watt to 15000 Watt |
| Resistance (ohm) | 1 Ohm to 5K Ohm |
| Operating Temp | 55 deg C - 275 deg C |
| Insulation Resistance | 20MW MIN |
Industrial Electrical Panel Service And Support
| Service Location | TAMIL NADU |
| Power Voltage | CUSTOMER SCOPE |
| Location/City | CHENNAI |
1. HT, LT, APFC, STARTER PANEL, ACB PANEL, FIRE PANEL ETC2. SINGLE LINE DRAWING3. POWER DRAWING4. GA DRAWING5. IGA DRAWING6. TD DRAWING
current transformer (CT) 10/5A
| Brand | SVE |
| Core Type | Ring Core Type CT |
| CT Ratio | 10/5A |
| Rated Voltage | 415V |
| Material | Copper |
| Phase | Three Phase |
CABLE CURRENT TRANSFORMER (CT)
| Brand | SVE |
| Core Type | Bar CT |
| CT Ratio | 20/5A |
| Rated Voltage | 415V |
| Material | Copper |
| Phase | Three Phase |
The cable current transformers can generally be used when measuring the residual current e.g. to prewarn of, or locate an earth-fault. An uninsulated busbar or low voltage cable serves as the primary conductor.
Compressor Vfd Panels
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
A Compressor Control Panel has to give an Operator the ability to turn the power on and off, control the process, and monitor the process and status of all alarms as needed. Power. Main Power Disconnect.
Embedded Programing Services
| No Of Persons To Be Managed | 3 |
| Application Type | Industrial |
| Usage/Application | EMBEDDED PROGRAMMING SUPPORT ONLY |
| Country of Origin | Made in India |
MAKE FOR IC:
1. 8051 IC
2. PIC IC
3. AVR AND ATMEGA 16 MICROCONTROLLER IC
4. ARM IC
Choke
| Phase | 3 |
| Voltage | 415v |
| Usage/Application | To protect variable frequency drive |
| Power | 415 |
| Country of Origin | Made in India |