Vfd Panel
Leading Manufacturer of 11kw hvac vfd panel, 18.5kw vfd & heater panel, 15 kw vfd and heater panel, rc -compressor vfd -100 hp/75 kw panel, vfd panel and 5.5 kw vfd with bypass panel from Chennai.
11KW HVAC VFD PANEL
Product Price: Rs 28,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Input Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | sve |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Bus Bar | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
11KW HVAC VFD PANEL
Features:
- Easy to operate
- Optimum performance
- Long functional life
Yes! I am InterestedRequest A Callback
18.5KW VFD & HEATER PANEL
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Voltage Rating | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 415V AC |
| Brand | SVE |
| Material | SS |
| Usage/Application | 18.5KW VFD CONTROL HEATER PANEL |
| Ambient Temperature | Room Ambient Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Specification :
VFD : 2NO
R/Y/B Indication Lamp
Start/Stop/Trip Indication Lamp
Selector Switch : Auto/ Manual
Incomer MCCB
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15 KW VFD AND HEATER PANEL
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Voltage Rating | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 415V AC |
| Brand | SVE |
| Material | SS |
| Usage/Application | CONTROL HEATER PANEL |
| Ambient Temperature | Room Ambient Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
R/Y/B/ Indication Lamp
Start/Stop Illumination Push Button With Indication Lamp
Trip Indication Lamp
Heater on Indication Lamp
Selector Switch 3 Way Auto/ Manual/ Off
Panel Cooling Fan
Using For Heater Control Panel
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RC -Compressor VFD -100 HP/75 KW Panel
Product Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 415V AC |
| Brand | SVE |
| Material | SS |
| Bus Bar | Copper |
| Usage/Application | VFD And DOL Starter Panel |
| Ambient Temperature | Room Ambient Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
R/Y/B Indication Lamp
VFD ON OFF Illumation Push Button With Indication Lamp
Trip Indication Lamp
Selector Switch 3 Way Auto/ Manual / Off
VFD 100 HP/ 75KW
Innovance PLC
Incomer:
250Amps MCCB - 1No
1. 5.5KW DOL Starter - 2 No
2. 3.7KW DOL Starter-2 No
3. 1.5KW DOL Starter-2 No
Yes! I am InterestedRequest A Callback
VFD PANEL
Product Price: Rs 80,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Manual |
| Power | 415V |
| Brand | SVE |
| Material | MS |
| IP Rating | IP44 |
| Usage/Application | MOTOR SPEED INCREASING AND DECREASING |
| Dimension | 600x600x300 |
| Ambient Temperature | room ambinent temperature |
| Country of Origin | Made in India |
1.RYB INDICATION LAMP2.VFD ON OFF TRIP3.COOLING FAN4.VFD MAKE: INOVANCE5.TB, AUXILERRY CONTACTOR, MCB-MAKE L&T6.HARDWARE AND ACCESSORIES
USING APPLICATION FOR PANEL MOTOR SPEED INCREASING DECREASING
Additional Information:
- Delivery Time: 1-2 weeks
- Packaging Details: customer scope
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5.5 KW VFD WITH BYPASS PANEL
Product Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Voltage Rating | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 415V AC |
| Brand | SVE |
| Material | SS |
| Usage/Application | CHILLER |
| Ambient Temperature | Room Ambient Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
R/Y/B Indication Lamp
MFM Meter
Temperature control (Depending upon Room Temperature)
Start/ Stop Button With Indication Lamp
Trip Indication Lamp
VFD On Indication Lamp
Buypass On Indication Lamp
Motor Speed Increasing And Decreasing Illumation Push Button
Selector Switch 3 Way Auto/ Manual/ OFF (VFD/Star Delta Starter)
Selector Switch 2 Way VFD / BuyPass
Emergency Push Button
Using For Chiller
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Yaskawa VFD Drive
Product Price: Rs 19,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Brand | YASKAWA |
| Model/Type | A 1000,V 1000,Z1000 |
Features:
- Rigid design
- Hassel free functioning
- Long service life
Yes! I am InterestedRequest A Callback